Kalendarz wydarzeń
Kalendarz wymaga włączonej obsługi Java Script
XII Cesarsko-Królewski Jarmark Galicyjski - ...
Dodano: 20 Lipiec 2011 14:51:41


W tym roku po raz dwunasty odbył się w dniach 7 – 10 lipca Cesarsko – Królewski Jarmark Galicyjski, który słynie ze wspaniałych koncertów, a także z radosnych, biesiadnych spotkań. Narol zamienia się w tych dniach w tradycyjne, galicyjskie miasteczko, które wita gości regionalnymi potrawami, pełną życzliwości atmosferą oraz różnymi gatunkami muzyki. Inauguracją tegorocznego Jarmarku była premiera sztuki teatralnej J. Słowackiego „Balladyna” w wykonaniu Teatru Amatorskiego Florianum z Narola, w piątek odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej pod hasłem „W drodze ku przyszłości”, a wieczorem na rynku rozbrzmiewały śpiewy zespołu „Śpiewający Seniorzy” z Końskowoli i miejscowego chóru „Tanew”. Sobotę należało spędzić w centrum Narola wśród stoisk artystycznych i rękodzielniczych, delektując się przysmakami regionalnej kuchni przygotowanymi przez koła gospodyń z gminy Narol. W tym samym czasie na scenie prezentowano utwory różnych gatunków muzycznych oraz tańce w wykonaniu gminnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Narolskie święto miasta uświetnił występ Narodowego Zespołu Huculskiego Pieśni i Tańca z Ivano-Frankowska, a wieczorem z niezwykłym, ponad dwugodzinnym, magicznym koncertem wystąpił zespół RAZ DWA TRZY. W niedzielę na stadionie sportowym w Narolu oprócz tradycyjnego pikniku rodzinnego rozegrany został turniej piłkarski o Puchar Lata. Po raz kolejny bogaty program czterodniowych obchodów Dni Narola pokazał bogactwo tradycji, kultury oraz bogatej historii gminy, która zmierza szybkim krokiem ku przyszłości i nowoczesności...

          Dni Narola rozpoczęły się już po raz drugi od spektaklu w wykonaniu aktorów Teatru Amatorskiego Florianum. Powołany w grudniu 2009 roku teatr, wystawił w Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w Narolu sztukę J.Słowackiego „Balladyna”. We wnętrzu dawnej cerkwi ponad trzystu pięćdziesięciu widzów obejrzało kolejny spektakl amatorskiego zespołu, który pokazał własną wizję dramatu Słowackiego w niezwykłej oprawie muzycznej i nowatorskiej scenografii. Spektakl nagrodzono gromkimi oklaskami i owacją na stojąco. Artyści jeszcze raz zaskoczyli widzów już po samym spektaklu, bowiem dla przybyłych gości przygotowano poczęstunek w postaci bułeczek Florianków, które można było osłodzić dodatkowo malinowymi powidłami. Kolejne wystawienie sztuki zaplanowano na koniec sierpnia.
          Już od czterech lat przy okazji Jarmarku wydawany jest Goniec Narolski. W kolejnym numerze bezpłatnego pisma Ziemi Narolskiej, przeczytać można było między innymi o wydarzeniach kulturalnych, społecznych, patriotycznych i promocyjnych gminy Narol od ubiegłorocznego Jarmarku po dzień dzisiejszy.
W drugim dniu Jarmarku Galicyjskiego w szkole podstawowej w Narolu odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której miał miejsce panel pod hasłem „W drodze ku przyszłości” oraz wystawa fotograficzna z wszystkich wcześniejszych Jarmarków. W tym roku do Narola przybyły delegacje ze Słowacji i Ukrainy. Uroczystą sesję rozpoczął Krzysztof Szawara - przewodniczący Rady Miejskiej, który na wstępie przywitał przybyłych gości, wśród których znalazły się delegacje z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Starostwa Lubaczowskiego, Starostwa Tarnowskiego, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz Policji i władz samorządowych z Tomaszowa Lubelskiego, LGD Serce Roztocza i LOT Roztocze. Na sesję i panel przybyli również miejscowi radni gminni, przedstawiciele świata nauki, dyrektorzy szkół i instytucji, lokalni przedsiębiorcy oraz przedstawiciele mediów. Tegoroczny temat panelu, nawiązywał do rewitalizacji narolskiego rynku, nad którą prace już niebawem się rozpoczną. Jako pierwszy głos zabrał Marian Roman – dyrektor Zespołu Szkół w Łukawicy i historyk, który nakreślił wiekowe kształtowanie się narolskiego rynku, jego losy dziejowe, zniszczenia wojenne i trud mieszkańców tej ziemi w kolejnych etapach odbudowy do dnia dzisiejszego. Później zebranym na sesji przedstawiono wizualizację nowego rynku oraz przyległych budynków, pomników i miejsc użyteczności; parkingów, przystanku i parku z fontanną. 
          Następnie Burmistrz Narola Stanisław Woś przedstawił osiągnięcia narolskiej gminy oraz plany na najbliższą przyszłość. Burmistrza dziękował za wsparcie, pomoc i życzliwość Marszałkowi Województwa Podkarpackiego, Wojewodzie Podkarpackiemu i Staroście Lubaczowskiemu i Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Na ręce obecnego Komendanta Wojewódzkiego Policji - gen. Józefa Gdańskiego złożył serdeczne podziękowania za współpracę z podległymi mu służbami. Zwrócił się również do Radnych Rady Miejskiej w Narolu, serdecznie dziękując im za współpracę, zrozumienie i podejmowanie często trudnych decyzji , które mają na celu poprawę życia miejscowej ludności. Na koniec Burmistrz Narola stwierdził, że obraz gminy tworzą wszyscy, którzy w niej żyją i pracują, dlatego podziękowania należą się również przedsiębiorcom, kierownikom jednostek organizacyjnych i szefom zakładów pracy. Głos zabrali również Wiesław Bek – rzecznik Marszałka Województwa Podkarpackiego, gen. Józef Gdański – Komendant Wojewódzki Policji, Ryszard Żądło – dyrektor Wydziału i Promocji w Starostwie Tarnowskim, prof. Maria Mikos-Bielak oraz przedstawiciele delegacji z Ukrainy i Słowacji. Wieczorem po sesji, na narolskim rynku rozbrzmiewały śpiewy zespołu Śpiewający Seniorzy z Końskowoli i miejscowego chóru „Tanew”.
            W sobotę na ustawionej w centrum rynku scenie prezentowali się artyści. Występy sceniczne rozpoczęła młodzież z narolskich szkół, solistki, absolwenci oraz zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Narolu. Wystąpiły: Uśmiechnięte Buziaki, Pszczółki, Roztocze, Sonata, Trzy Po Trzy, Maebo, S-Flores. Miejscowi artyści przez trzy godziny bawili publiczność, prezentując swoje talenty. Oficjalne otwarcie Jarmarku, którego dokonali Stanisław Woś – burmistrz Narola oraz prof. Władysław Kłosiewicz miało miejsce o szesnastej i od tego czasu na scenie swoje występy rozpoczęli zawodowi artyści. Jako pierwszy bawił publiczność ludowy zespół „Sokoły” z Cieszanowa, po którym mocnym brzmieniem na scenę weszli muzycy z krakowskiej formacji „Piorama”. Przed sceną natomiast trwały przygotowania do występu Narodowego Zespołu Huculskiego Pieśni i Tańca. Śpiew, taniec i huculska muzyka zachwycił nie tylko opanowanymi do perfekcji, pełnymi gracji i mistrzostwa krokami, ale także szeroką paletą różnorakich, pięknych i barwnych strojów. Później znowu na scenie nastąpiła odmiana, a to za sprawą warszawskiej grupy „2Late”, który zagrał koncert utrzymany w klimatach bluesowo-rockowych z domieszką country. 
            Największą jednak dawkę ekspresji, emocji i magii sprezentowano kilku tysięcznej publiczności zgromadzonej na narolskim rynku podczas koncertu zespołu RAZ DWA TRZY. Magiczny, ponad dwu godzinny koncert przepełniony niezwykłą ekspresja grupy Adama Nowaka sprawił, że wszyscy, którzy odchodzili z narolskiego rynku grubo po północy nucili jeszcze utwory z ostatniej i starszych płyt zespołu. Artyści nie zapomnieli gdzie się znajdują i na koniec zagrali magiczne Miasteczko Bełz. Niezwykły koncert doskonale wpisuje się w charakter Cesarsko-Królewskich Jarmarków Galicyjskich od dwunastu lat organizowanych w Narolu. Impreza wypełniona wspaniałą muzyką, pulsująca wspólną zabawą, radosnymi spotkaniami i biesiadą, to dni zmieniające Narol w tradycyjne galicyjskie miasteczko, które wita gości lokalnymi potrawami serwowanymi przez Koła Gospodyń, straganami twórców i artystów ludowych, niezapomnianą atmosferą i koncertami. Finał Jarmarku, jak co roku miał miejsce na Stadionie Miejskim. Po intensywnej, sobotniej imprezie, organizatorzy dbając o swoich mieszkańców przygotowali na niedzielne popołudnie piknik rodzinny, który mimo zmieniającej się pogody, momentami ulewnego deszczu trwał do późnych godzin nocnych. Przybyli całymi rodzinami widzowie, mieli doskonałą okazję do wspólnego biesiadowania w gronie najbliższych i przyjaciół. Dla dzieci przygotowano spektakl z aktywną zabawą, a na scenie prezentowały się zespoły Roztocze, Sonata, Tanew, Corky Brothers, Elektryk Ekspress i gwiazda niedzielnego wieczoru grupa ONI z Zamościa. Znana z telewizyjnych występów zamojska formacja po raz drugi zawitała do Narola i znowu urzekła narolską publiczność. Od trzynastej rozgrywany był turniej piłkarski o Puchar Lata, w którym zwyciężył zespół Pogoni Lubaczów. Drugie miejsce zajął Orkan Bełżec, trzecie Roztocze Narol, a czwarte Granica Lubycza Królewska. Do późnych godzin nocnych, podobnie jak w sobotę młodzież bawiła się przy tanecznych rytmach puszczanych przez DJ Manieczki.
            To już dwanaście lat od kiedy Narol wita gości takim wielokulturowym świętem. Zaprasza, zarówno mieszkańcó,w jak i turystów dając w drugi wakacyjny weekend możliwość zabawy i odpoczynku. Możemy być pewni, że w kolejnych latach organizatorzy – czyli Gminny Ośrodek Kultury w Narolu i Urząd Miasta i Gminy Narol będą podtrzymywać wysoki poziom tego narolskiego święta. Przypomnijmy że patronat medialny sprawował Tygodnik Tomaszowski. Gratulujemy i życzymy dalszych, tak pięknych, kulturalnych przedsięwzięć.

Wkrótce zdjęcia w Galerii Fotograficznej NCI

Narolskie Centrum Informacji (NCI) www.nci.narol.pl